همایش بزرگ « اربعین و فرصت های تبلیغی » به همت ستاد اربعین دانشگاه باقرالعلوم (ع) و مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی معاون فرهنگی ستاد اربعین کل کشور در همایش بزرگ «اربعین و فرصت های تبلیغی» بر ضرورت شناسایی فرهنگ و رسوم کشور عراق و مخاطبان در اجتماع عظیم اربعین اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی که وارد عراق می شویم، قطعا این کشور آداب و رسوم خاص خود را دارد که اولین کار این است که فرهنگ و مخاطب خود را بشناسیم.

معاون فرهنگی ستاد اربعین کل کشور با ضمن بیان نکات مهم نسبت به زائران اربعین تصریح کرد: پرهیز از انجام امور نظافتی از سوی مبلغان ملبّس در مسیر پیاده روی اربعین(که سبب ناراحتی مردم عراق می شود)، حرکت در مسیر مشخص شده و دوری کردن از قرار گرفتن در مسیر دلخواه، اجتناب از طرح کردن و سردادن شعارهای از پیش تعیین نشده، استفاده از ادبیات متناظر با توجه به فرهنگ و رسوم عراقف از جمله نکاتی است که باید در این سفر و اجتماع مورد توجه قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اشاره به انعکاس دیدار موکب داران عراقی با رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: این دیدار، بسیار با برکت بود و در عراق بازتاب بالایی داشت، گرچه مخالفان سعی کردند که با جنجال این مسأله را تخطئه کنند، اما بازتاب خوبی داشت.

وی تصریح کرد: استقلال عراق جدید مدیون مجاهدت های حضرت آیت الله سیستانی بوده و ایشان کانون همبستگی عراق است.

در ابتدای این همایش، حجت الاسلام والمسلمین شمس الله مریجی معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: حضور 20 میلیون نفر در مراسم پیاده روی اربعین برای دنیا یک امر شکننده است و برایشان سؤال است که چه امری این اتفاق را رقم می زند؛ این همان مقدمه حکومت مهدوی است.

معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: خبرگزاری ها تمام جمع هایی که در دنیا انجام می شود از جمله گاوبازی و گوجه بازی و غیره را پوشش می دهند اما یک جمعیت 20 میلیونی را پوشش نمی دهند در صورتی که این اتفاق هم یک واقعه و پدیده اجتماعی است چرا که تمام بنیان و مبانی نظری شان را به هم می ریزد.

حجت الاسلام والمسلمین مریجی با بیان این که مشارکت کنندگان در اجتماع اربعین در حکومت مهدوی سهیم هستند، اظهار داشت: این مسأله نشان می دهد که فضای همبستگی در حال ایجاد شدن است و این واقعه برای متفکرین و سیاستگذاران سخت است. لذا هر کسی به اندازه خود در این انسجام سهم داشته باشد، در حکومت مهدوی سهم دارد.

در این همایش، بسته فرهنگی ـ معرفتی در اختیار حاضران قرار گرفت.

 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

موسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا (عليه السلام)
مجری سایت : شرکت سیگما